ایر هاکی

 

 تجهیزات این بازی شامل یک نمونه میز هاکی یک سطح صاف و بزرگ بازی٬ یک نرده پیرامونی برای حفظ گوی و چوب‌ها و دو شکاف در دو انتهای نرده به عنوان گل. در دو انتهای میز٬ پشت و زیر گل‌ها یک محافظ گوی وجود دارد. گوی‌ها از جنس لاک پلی‌کربنات هستند. در استاندارد اتحادیه هاکی روی میز ایالات متحده آمریکا رنگ آنها زرد٬ سرخ و سبز است. در مسابقات٬ یک لایه نوار نازک سفیدرنگ روی سطح بالایی تعبیه می‌شود. گوی‌ها به صورت دایره‌ای یا دیگر اشکال هندسی (مثلث٬ مربع٬ شش‌ضلعی و هشت‌ضلعی) هستند.

 

هر بازیکنی که در طی یک بازی تعداد بیشتری گل بزند در مدت زمان تعیین شده برنده بازی است ، تقریبا اصطکاک بسیار بسیار ضعیفی بین صفحه بازی و توپ وجود دارد و این باعث می شود سرعت بازی همیشه بالا باشد و معمولا به سختی لحظه ای وجود دارد که توپ ساکن می شود. این بازی بصورت داخل سالن و سرپوشیده انجام می شود و مدتی است هواداران بسیار زیادی در دنیا پیدا کرده است و مسابقات حرفه ای آن نیز برگزار می شود.

تاریخچه ایر هاکی

ایرهاکی را گروهی از کارکنان بیلیارد برانزویک از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ میلادی ابداع نمودند. در سال ۱۹۶۹ سه تن از مهندسان برانزویک به نام‌های فیل کراسمن٬ باب کندریک و برد بالدوین ساخت یک بازی با سطح بدون استکاک را آغاز نمودند. این طرح چندین سال مسکوت ماند تا آن‌که باب میلیو که روی ساخت و استقلال یک گونه هاکی روی یخ٬ با یک صفحه نازک٬ دو چوب هاکی و گل‌های شکاف‌مانند مجهز به تشخیص‌دهنده نوری تمرکز کرد٬ آن را احیا نمود. سپس تصمیم گرفته شد که این بازی می‌تواند با استقبال زیادی روبرو گردد و هاکی روی میز عرضه شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت. ثبت‌های رسمی٬ آن را به کراسمن٬ کنریک و میلیو اسناد می‌دهند. همچنین باید یادآوری کرد٬ میز این ورزش هرچند با اهداف غیر مرتبط٬ پیش از طرح برانزویک به ثبت رسیده بود

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان