بازی های تعادلی برای کودکان

 

بازی تعادلی برای کودکان تمرینی برای رشد مهارت حرکتی و یک راه برای افزایش دقت و تمرکز کودکان است.

بازی تعادلی برای رشد حرکتی درشت و افزایش دقت بسیار مناسب است. منظور از مهارت حرکتی درشت ، حرکاتی است که ماهیچه‌های بازو، ران، نیم تنه و پا درگیر می‌شود. در ادامه چند نمونه از تعادلی را ارائه می‌دهیم:

  • بازی لیله

بازی های تعادلی برای کودکان

لیله یک بازی تعادلی است که به راحتی با کشیدن خطوط آن روی آسفالت در حیاط یا پارک می‌توان بازی را انجام داد.

      2. نگه داشتن کتاب

بازی های تعادلی برای کودکان

در این بازی کتاب را رو سر کودک قرار داده و از او می‌خواهیم بدون انداختن کتاب مسیری را طی نماید. برای هیجان بیشتر بازی مدل راه رفتن را تغییر دهید و از کودک بخواهید سریعتر راه رود.

بازی تعادلی نگه داشتن کتاب می‌توان به شکل گروهی و برگزاری مسابقه بین کودکان انجام داد.به این صورت که بچه‌ها را به گروه‌هایی تقسیم کنید، همانطور که کتاب روی سرشان هست با موزیک دور اتاق قدم بزنند و برقصند. وقتی کتاب از روی سرشان افتاد باید فریز شوند و بی‌حرکت سرجایشان بایستند. برای خارج شدن از حالت فریز یکی از هم تیمی‌ها باید کتاب را از روی زمین برداشته و مجدد روی سر کسیکه فریز شده، قرار بدهد. نفری که کمک می‌کند باید تمام مدت که کتاب را از روی زمین بر می‌دارد، تعادل خودش را حفظ کند تا کتاب خودش نیفتد. قبل از شروع بازی تعادلی فوق، کمی تمرین داشته باشید.

 ‌     3. بازی تعادلی راه رفتن روی بند
بازی های تعادلی برای کودکان

بازی جذاب دیگر راه رفتن روی بند است. پس از قرار دادن نخ طناب روی زمین از کودک‌تان بخواهید سعی کند دقیقا روی خط راه برود و تعادلش را حفظ نماید. پاشنه یک پا را جلوی پنجه پای دیگر بگذارد و همینطور به جلو رود.

      4. بازی تعادلی با قاشق
بازی های تعادلی برای کودکان
یک کاسه پر از قند یا حبوبات و دیگر وسایل که در قاشق جا می‌شود، یک طرف اتاق قرار دهید و یک کاسه خالی سمت دیگر اتاق قرار دهید و از کودک بخواهید در حالیکه سعی می‌کند قند را با قاشق بین دو کاسه جابجا  کند، کارهایی که شما نام می‌برید را انجام دهد.اگر در حین انجام این کارها قند روی زمین بیفتد باید از اول شروع کند و بازی ادامه دارد تا همه قندها به کاسه خالی منتقل شود.

کارها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

· روی یک پا برای ۵ ثانیه بایستد.

· به پشت به سمت کاسه خالی برود.

· روی پنجه پا راه برود.

· یکبار بنشیند روی زمین و بایستد.

· روی زانوها راه برود.

· یکبار بپرد.

· پشت آرنج دستی که قاشق را نگه داشته با دست مقابل لمس کند.

· قاشق پر از قند را روی زمین بگذارد و دوباره بردارد و مسیر را ادامه دهد.

· قاشق پر را به یکی دیگر از بچه‌ها بدهد.

      5. راه رفتن با شیء خاص

بازی های تعادلی برای کودکان
از فرزندانتان بخواهید که با 2 جعبه دستمال کاغذی یا 2 قوطی کنسرو خالی کفش درست کنند و راه روند. وقتی حالت ایستادن تغییر می‌کند(بخاطر چیزی که روی آن ایستاده‌اید) نیاز هست تا بدن کودک عکس‌العملهایی را داشته باشد تا تعادل حفظ شود.

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان