بیش فعالی در کودکان

 

بیش فعالی نوعی اختلال تمرکز و کمبود توجه است که باعث می‌ شود کودکان نتوانند فعالیت‌ های خود را به صورت پیگیر و مستمر انجام دهند و از انجام امور تحصیلی باز می‌مانند.

 

کودکانی که به دلیل بیش فعالی وشیطنت زیاد والدین خود را کلافه و خسته می کنند و باعث می شوند پدر و مادر نارحت شوند با کنترل و رفتار صحیح اطرفیان قابل کنترل و تربیت می باشند.

کودکان بیش فعال ، کودکانی هستند که علاوه بر شیطنت زیاد که در بین بعضی کودکان شایع است، دارای مشکلات کمبود توجه و تمرکز و انجام اعمال ناگهانی نیز هستند تشخیص شیطنت‌ های معمول و بیش فعالی باید بر عهده روانشناس گذاشته شود.

گاه شما تصور می کنید کودکتان مبتلا به بیش فعالی است اما اینگونه نیست لازم به ذکر است که برای درمان بیش فعالی درمان دارویی و غیر دارویی وجود دارد که با تشخیص متخصص باید مصرف شوند.

کودکان بیش فعال علائمی چون ؛ بی قراری، کم توجهی، بی دقتی و خیلی از علائم مشابه را از خود نشان می دهند که البته اگر تا سن خاصی ادامه یافته و درمان نشوند،حتما کودک را در بزرگسالی به سمت رفتارهای پرخطر سوق می دهند.

کودکانی که دچار (ADHD) هستند نشانه هایی از خود بروز می دهند که شامل موارد زیر است :
1. پرحرفی
2. عدم تمرکز
3. خیال بافی پی در پی
4. مشکل در دنبال کردن دستورالعمل ها و تظاهر به گوش نکردن
5. مشکلات پی در پی در انجام وظایف و فعالیت ها
6. فراموشکار هستند و وسایل خود را گم می کنند
7. مشکل در اتمام درس و مشق مدرسه، کارهای عادی و سایر وظایف
8. راحت گیج و پریشان می شوند
9. بی قراری و به خود پیچیدن
10. مشکل در نشستن و ثابت ماندن
11. برهم زدن صحبت و بازی دیگران
12. مشکل در انتظار برای رسیدن نوبتشان

بیش فعالی در پسران بیشتر از دختران رخ می دهد و علایم بیش فعالی در بین دو جنس نیز ممکن است متفاوت باشد . در پسران این علائم بیشتر به صورت تحرک و فعالیت زیاد و در دختران به شکل بی توجهی خود را نشان بدهد.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان