تاثیر اسباب بازی در شغل آینده کودک

 

اسباب بازی کودکان روی انتخاب شغل آینده آنان تاثیر زیادی دارد هر یک از انواع اسباب بازی پیام‌های متفاوتی را می رساند که چه کارهایی برای دختران و پسران مناسب است و بر تحصیل و انتخاب شغل کودکان در آینده تاثیر خواهند داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می‌کنند خانه‌سازی با لگوها از بازی‌های مورد علاقه‌شان بوده است.

تاثیر اسباب بازی در شغل آینده کودک :

کودکان از طریق بازی کردن درباره جهان اطراف خود را می شناسند در طول این مدت ، مهارت های لازم برای حیات و زندگی در آینده را نیز یاد می گیرند بطور کلی اسباب بازی ها به شکل جالبی روی آن ها تأثیر می گذارند. به علاوه ، اسباب بازی ها می توانند پنجره ای به درون آینده شغلی و نقش آن ها در جامعه باشند. به همین دلیل است که وسیله ای برای مشاهده و ارزیابی رفتار کودکان توسط والدین می باشد و والدین اسباب بازی هایی را برای کودکان خود فراهم می کنند که از احساسات و اشتیاق آن ها پشتیبانی کند.

به طور کلی انتخاب نوع اسباب بازی هم اهمیت زیادی دارد اما پویا بودن محیط زندگی کودک ، تنوع و ایمنی در زندگی او اهمیت بیشتری دارد به این شکل که هر چه تنوع رنگی اشیا اطراف کودک و تنوع اصوات بیشتر باشد حواس بیشتری از کودک تحریک می شود.

کودکان در بازی با اسباب بازی های خود یاد می گیرند که راه بروند ، اجتماعی برخورد کنند ، صحبت کنند ، دانش به دست آورند ، احساساتشان را پرورش دهند و آگاهی های اجتماعی و جغرافیایی خود را گسترش دهند. برخی از اسباب بازی ها دارای پیام های منفی نهفته ای درونشان می باشند که روی کودکان اثرات منفی دارد از جمله این پیامد ها ، می توان به ناعدالتی جنسیتی ، تبعیض نژادی ، خشونت و … اشاره نمود. مثلا اغلب بازی های دخترانه به گونه ای طراحی شده که دختران را از ریاضی بیزار می کند و بسیاری از اسباب بازی های مخصوص پسران هم تهاجمی و مخرب هستند و می توانند پرخاشگری را در این گروه تقویت کنند. در این مواقع والدین باید سعی کنند که بچه های خود را با اسباب بازی هایی در گیر کنند که خنثی بوده و بچه ها را بر اساس اصول آموزشی ، آموزش دهند.

انواع اسباب بازی های مختلف پیام های متفاوتی در مورد اینکه انجام چه کارهایی برای دختران و پسران مناسب است به آنها می دهند در واقع اسباب بازی ها محتوای آموزشی متفاوتی دارند. هر دوی این مشخصه ها مهم هستند و بر تحصیل و انتخاب شغل کودکان در آینده تاثیر خواهند داشت.

کودکان با داشتن و مراقبت از اسباب بازی های مورد علاقه خود ، مهارت هایی همچون همدلی و همکاری را یاد می گیرند. علاوه بر این ، بازی با عروسک ها ، مقدمه ای عالی برای بودن در نقش یک پدر یا مادر خوب در آینده می باشد.

اسباب بازی های فکری بدون در نظر گرفتن جنسیت، تنها ذهن و هوش کودک را پیشرفت می دهند. برخی از بهترین اسباب بازی های فکری ، سازه ها ، جاگذاری ها ، چیدنی ها و لگوها هستند که برای طیف وسیعی از گروه های سنی کودک و نوجوان و حتی بزرگترها هم چالش برانگیز هستند.

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان