تغذیه مناسب کودکان

 

تغذیه سالم کودکان در حال رشد از دغدغه های والدین برای کودکان است .مراقبت تغدیه ای درکودکان به ارتقای شاخص های رشد، دریافت غذای سالم ومغذی وایجاد باورها وعادت صحیح غذایی درکودکی و بزرگسالی منجر می شود؛ رعایت اصول تغذیه در کودک باعث می شود دلبندانمان از بهره هوشی بیشتری برخوردار باشند .در این مطلب به اصول تغذیه ای مهم درباره کودکان می پردازیم.

 

تغذیه سالم کودکان در حال رشد

1. کلسیم : ماده غذایی که برای سلامت استخوانها لازم است 

کلسیم فراوانترین ماده معدنی در بدن می باشد که باعث بیشترین رشد استخوانی و استحکام اسکلتی در حین کودکی و بعد از آن می شود . مقدار کم اما متناسب این ماده در خون برای ضربان قلب مناسب ، لخته شدن خون و عملکرد مناسب عضلات نیاز می باشد . در صورت کمبود کلسیم ، بدن کلسیم مورد نیاز را برای نگهداری سطح مناسب کلسیم خون از استخوان می گیرد .

علت اینکه در تغذیه سالم کودکان در حال رشد به طور روزانه نیاز به کلسیم دارند همین موضوع می باشد . اکثر کودکان مقدار کافی مواد غذایی مورد نیاز را دریافت نمی کنند . دختران نوجوان خصوصاً افرادی هستند که نیازشان به دریافت کلسیم بیشتر است.

2. پروتئین : باعث تحریک رشد سلامت سلولها و بافتها می شود

پروتئین قسمتی از بافت بدن می باشد و برای تغذیه سالم کودکان در حال رشد  لازم می باشد . پروتئین همچنین باعث تولید کالری می شود . آمینواسیدها موادی می باشند که برای بدن مورد نیاز می باشد .

آمینواسیدها برای ساختن سلولهای جدید بافتها در ساختمان آنزیمها و هورمونها مورد نیاز هستند. پروتئین ها در غذاهای گیاهی و حیوانی یافت می شود . غذاهای حیوانی خصوصاً تخم مرغ سرشار از آمینواسیدهای ضروری می باشد . آمینواسید ضروری آمینواسیدی است که بدن قادر به ساختن آن نمی باشد .

غذاهای گیاهی تمامی اسیدآمینه های مورد نیاز را ندارد . لذا گیاهخواران برای تأمین اسیدآمینه های ضروری باید غذاهای حیوانی مثل لبنیات و یا تخم مرغ مصرف کنند .

بر اساس گفته محققان 400 گرم شیر یا ماست ،56 گرم گوشت گوسفند ، مرغ یا غذای دریایی یا تخم مرغ برای نیاز روزانه یک بچه ۳ ساله برای پروتئین کفایت می کند .

3. فیبر: در تغذیه سالم کودکان در حال رشد انها نیاز به فیبر دارند!

کربوهیدارت موجود در گیاهان از نوع کربوهیدارت پیچیده با کالری کم می باشد . کودکان به علت عدم هضم فیبر موجود در غذا نمی توانند بطور کامل کالری بدست آورند .

محققان در یک مطالعه نشان دادند فیبر موجود در غذا در کاهش بروز دیابت نوع ۲ و افزایش سطح کلسترول در بالغین و احتمالاً در کودکان مؤثر می باشد . محصولات گیاهی برای جلوگیری از یبوست و سیری زودرس در کودکان مؤثر است .

غذای با فیبر زیاد شامل دانه های گیاهان ، سبزیجات و میوه ها می باشد و باعث ایجاد سیری به مدت طولانی با افزایش حجم معده می شود . این مواد همچنین مملو از ویتامین و مواد معدنی می باشند .

4. آنتی اکسیدان

مواد غذایی آنتی اکسیدان شامل ویتامین C  و  E  و بتاکاروتن و سلنیم از بیماریهای مزمن در بالغین مانند سرطان و بیماریهای قلبی جلوگیری می کنند . اگر چه این اثرات هنوز در حال تحقیق می باشد . آنتی اکسیدانها بر خلاف رادیکالهای آزاد مضر برای بدن مؤثر است .

آنتی اکسیدانها در میوه های رنگی و سبزیجات مثل توت فرنگی و بقیه توتها – بروکلی – اسفناج – گوجه فرنگی – گیلاس – هویج به فراوانی وجود دارد .

5. آهن : کودکان برای رشد به آهن نیاز دارند

گلبول قرمز ، بوسیله قسمتی از ساختمان که در آن آهن بکار رفته است اکسیژن را به سلولهای بدن می رساند آهن همچنین در تکامل و عملکرد مغز مؤثر است .

آهن برای رشد مغز بسیار مهم است . اثرات منفی کمبود آهن بر روی شناخت ممکن است غیرقابل برگشت باشد حتی وقتی که این مدت کمبود کوتاه باشد .

 

کمبود آهن میتواند باعث کم خونی شود . هر دو غذاهای حیوانی و گیاهی حاوی آهن می باشند . محصولات حیوانی مثل گوشت ، گوشت تیره مرغ و غذاهای دریایی سرشار از آهن ، فرمی از آهن می باشد که به بهترین نحو در دستگاه گوارش جذب می شود .

غذاهای گیاهی مانند اسفناج و سبزیجات سرشار از آهن می باشد .با افزودن مقداری ویتامین C  به غذای کودکان مانند پرتقال ، آب پرتقال – گوجه فرنگی – کیوی – توت فرنگی آهن موجود در غذا بهتر جذب می شود.

 

 

غذای سالم و شادی کودکان

در بررسی که در 13 دسامبر 2017 انجام شد مرکز پزشکی بیومد (BOOMED CENTRAL) اعلام کرد که تغذیه سالم کودکان در حال رشد کاملا به بهبود اعتماد به نفس در کودکان در روابط عاطفی در همسالان می‌گردد در حالیکه بسیاری از کودکان دارای دوستان کمتر اضافه وزن و عدم اعتماد به نفس هستند می‌توان عامل مهم را تغذیه آنان در نظر گرفت در حالیکه تغذیه خوب و مناسب می‌توان بهبود روابط اجتماعی آنان را مشاهده نمود.

پزشکان مرکز بیومد طی بررسی‌هایی خود را اعلام نمودند که کودکان بین 2 تا 9 سال که دارای تغذیه مناسب و سالمی می‌‌باشند کمتر دچار مشکلات عاطفی و همچنین روابط اجتماعی مناسب با همسالان خود بوده‌اند، این در حالی است که تغذیه مناسب می‌تواند باعث بالا رفتن سلامتی کودکان نیز بشود این تحقیق در کشورهای بلژیک، قبرس، استونی، آلمان، لهستان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد انجام شده این افراد دارای تغذیه بسیار مناسب بوده که هم عامل سلامتی جسمی و هم سلامت اجتماعی می‌باشد در این میان والدین مسئولیت اصلی را بر عهده داشته و می‌بایست در تغذیه کودکان خود نهایت دقت را انجام دهند .

بررسی‌ها نشان داده که خوردن ماهی 2 تا 3 در هفته خوردن غذاهای کامل و همچنین سبزیجات و میوه‌ها عامل مهمی در داشتن سلامت تغذیه کودکان می‌باشد در عین حال باید مصرف شکر و چربی‌های مضر را به حداقل مصرف برسانند.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان