رابطه محبت و خلاقیت در کودک

محبت اولین ابزار ارتباطی بین والدین و فرزندان به شمار می آید. احساسات والدین با محبت کردن به فرزندان منتقل می شود. متخصصان معتقدند استفاده از محبت به صورت درست و منطقی رابطه مستقیمی با افزایش خلاقیت و پرورش آن در کودکان دارد. روانشناسان معتقدند کودکان از بدو تولد قادر به درک محبت هستند.

کودکان از بدو تولد نیاز به عشق و محبت دارند و به واسطه این ارتباط با مادر و پدر و سپس سایر نزدیکان ارتباط برقرار می‌کنند. رابطه ی محترمانه و همراه با محبت در بین والدین و با فرزندانشان، باعث تقویت خلاقیت در کودکان می‌شود. از نظر روانشناسان بهترین و موثرترین تشویق ، لحن آرام و مهربان والدین می‌باشد.

عبدالوهاب فيروزي” روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: “توجه كردن به جزئي‌ترين حركات، حرف‌ها و مهارت‌هاي فرزند كه معمولا از ديد والدين پنهان مانده است نيز در بروز خلاقيت در نوجوان نقش موثري دارد. ” وی اظهار داشت: ” تشويق‌ها و تحسين‌ها بايد متوجه رفتارها و حرف‌هاي مشخص باشد و به صورت صفت‌هاي كلي بيان نشود. ”

روش های ابراز محبت به کودکان :

  • بیان احساسات
  • گفتگو در حین نوازش کودک
  • توجه به سرگرمی‌ها و علایق کودک
  • افزایش اعتماد به نفس کودکان
  • توجه و کمک به او در کارها

رابطه با محبت در بین والدین و فرزندان علاوه بر تقویت خلاقیت ، به پی بردن بسیاری از حرکات، حالات، حرف‌ها و مهارت‌های فرزند که معمولا از دید پدر و مادر پنهان می‌ماند، کمک می کند. اعتماد به نفس از مهمترین عوامل پرورش استعداد کودک می باشد. برای افزایش اعتماد به نفس کودکانتان، باید نکات مثبت فرزندانتان را برجسته کنید و محیط خانواده را مملو از محبت، صمیمیت، احترام و اعتماد سازید، تا به مرور خلاقیت‌های فرزند خود را در راه کسب موفقیت‌ها و رسیدن به استقلال مشاهده کنید.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان