روش های ایجاد دلبستگی در کودک

ایجاد دلبستگی امن با فرزند شما می تواند از بسیاری جهات به آنها کمک کند. کودکانی که دارای پیوند قوی با والدین هستند اعتماد به نفس بالاتر، عملکرد بهتر در مدرسه ، روابط مثبت و مدیریت استرس دارند.

در ادامه چند روش ساده برای ایجاد علاقه و دلبستگی با فرزندتان ارائه می دهیم:

قابل اعتماد باشید. کودک نیاز دارد شما را مانند یک مکان امن برای خود بداند. هر زمان که بیمار یا ناراحت می شود، آرامشش را فراهم کنید. هنگامی که فرزند شما احساس امنیت می کند، استعداد و خلاقیتش شکوفا می شود. فرزندتان را تشویق کنید تا چیزهای جدیدی بسازند و به آنها اطمینان دهید که می توانند این کار را به تنهایی انجام دهند، اما در مواردی که مجبورند می توانند به راحتی به شما مراجعه کنند و کمک بگیرند.

آغوش کودکتان را زودتر ترک نکنید. همیشه اجازه دهید او اولین نفری باشد که از آغوشتان جدا شود. گاهی به آغوش کوتاه و لحظه ای و گاهی به آغوش طولانی نیاز دارند. این جزو باارزش ترین هدایایی است که می توانید به بچه خود بدهید. به آنها اجازه دهید که عشق خود را به شما ابراز کنند.

فرزندانتان را همانطور که هستند دوست بدارید و آنها را با بچه های دیگر مقایسه نکنید. اشتباهات فرزندانتان را بپذیرید و به آنها فرصت جبران دهید.

با فرزندتان تعامل و ارتباط برقرار کنید. کارهایی که با هم لذت می برید انجام دهید، با هم بازی و صحبت کنید. به چیزهایی که نیاز دارند توجه کنید . هیچگاه کاری را به آنها تحمیل نکنید. این فعالیت ها زمان زیادی نمی گیرد . سعی کنید با تماس چشمی، فیزیکی و لبخند در طول این تعاملات دلبستگی ایجاد کنید.

برنامه ریزی داشته باشید. کودکان به احساس امنیت نیاز دارند. داشتن یک روال برای وعده های غذایی، خوابیدن و فعالیت های منظم دیگر به فرزندتان کمک می کند که در خود احساس رضایت و امنیت کنند. داشتن برنامه منظم و دانستن آنچه که باید انجام دهند، اجازه می دهد تا بچه ها گام بعدی خود را راحت تر آغاز کنند.

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان