سلامت روان کودکان

بسیاری از والدین نسبت به تربیت فرزند خود در دوران کودکی حساس بوده و سعی در افزایش علم و آگاهی خود در مورد چگونگی رفتار با کودک دارند.

درک کودکان از مهمترین مواردی است که والدین باید به خوبی یاد بگیرند. این امر برای پرورش و تربیت فرزندان در هنگام رشد بسیار موثر خواهد بود. باید در نظر داشته باشید که فرزند شما دارای یک ویژگی شخصیتی منحصر به فرد است که در طول زندگی باقی می ماند.

یکی از راه هایی که می توانید فرزندتان را درک کنید این است که آنها را هنگام خواب، غذا خوردن یا بازی مشاهده کنید. به دنبال صفات سازگار باشید. کدام فعالیت ها را بیشتر دوست دارند؟ آیا سازگاری با تغییرات برای آنها آسان است یا زمان زیادی برای آشنایی با این موارد نیاز دارند؟ اینها ویژگی های طبیعی یک کودک است . تا آنجا که امکان دارد، زمان بیشتری برای صحبت با فرزندانتان در نظر بگیرید زیرا این امر برای کسب اطلاعات و درک بهتر شما نسبت به او بهتر است. صحبت کردن خوب نقش مهمی در یک زندگی خانوادگی ایده آل دارد.در اکثر مواقع ، پدر ، مادر و بچه ها باید با هم صحبت کنند.
به منظور درك انديشه و احساسات در نوجوانان، نياز به صحبت کمتر و ارتباط فیزیکی بیشتر است. خانواده مهمترین مکان برای گفتگو درباره ی مسائل مختلف می باشد زیرا در مدرسه معمولا محیط را برای نظم و ترتیب آرام نگه میدارند، فرصت برای بحث و گفتگو وجود ندارد و اطلاعات کمی به کودکان داده می شود. در صورتی که یک نوجوان در خانه میتواند دیدگاه خود را محک بزند و افکار انتقادی را تحلیل و نقد و بررسی کند.
اگر فرزندتان به بحث کردن عادت نکرده است به او بیشتر اجازه ی صحبت کردن بدهید و با اینکار به او بفهمانید که برای عقیده ی او ارزش قائل هستید. به این ترتیب باعث تقویت اعتماد به نفس در فرزندتان می شوید.

عزت نفس کلید اصلی موفقیت در زندگی است. افزایش عزت نفس سالم برای خوشبختی و موفقیت کودکان و نوجوانان بسیار مهم می باشد. یک رابطه مثبت والدین و فرزندی، چارچوبی برای ایجاد احترام و توجه به خود و دیگران در کودک فراهم می کند. کودکان نیاز به گذراندن وقت با والدین دارند که باعث بوجود آمدن احساس خاصی در کودک می شود. والدین تشویق می شوند که وقت خود را به طور منظم با بچه ها بگذرانند.  اگر شما تنها یک فرزند دارید، گاهی خانواده یا دوستان را برای بازی دعوت کنید.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان