7 نکته برای تربیت کودکانی منظم

 

در نظرسنجی غیر رسمی که توسط Good housekeeping انجام شد ، اکثر والدین معتقدند  بزرگترین دعوای آنها با کودکانشان در مورد اتاق خواب شلوغ آنهاست .

برای جلوگیری از گسترش عادت های نابجا کودکان، بهتر است هر چه زودتر عادت های تمیز کردن با فرزندان خود تمرین کنید و آنها را به طور مداوم انجام دهید تا فرزندان مرتب بودن را از بچگی یاد بگیرند.

 

در نظرسنجی غیر رسمی که توسط Good housekeeping انجام شد ، اکثر والدین معتقدند  بزرگترین دعوای آنها با کودکانشان در مورد اتاق خواب شلوغ آنهاست .

برای جلوگیری از گسترش عادت های نابجا کودکان، بهتر است هر چه زودتر عادت های تمیز کردن با فرزندان خود تمرین کنید و آنها را به طور مداوم انجام دهید تا فرزندان مرتب بودن را از بچگی یاد بگیرند.

در اینجا 7 راهنمایی برا تربیت هر چه بهتر فرزندان مرتب ، مطرح میکنیم:

1-انتظاراتی را برای آنها تعیین کنید!

به جای اینکه بچه هارا برای تمیز کردن اتاقشان صدا بزنید ، به طور مشخص کارهایی که باید انجام دهند را مشخص کنید. متخصصان والدین توصیه میکنند: “انتظارات روشن و مناسب برای فرزندتان تعیین کنید.” اینکار به موفقیت آنها کمک میکند.

2- ایجاد حس مسئولیت پذیری

همینطور که  از فرزندانتان انتظارات شفافی را تعیین می کنید، در واقع کمک بزرگی به موفقیت آینده کودکانتان انجام داده اید. یکی از راه های ایجاد حس مسئولیت پذیری ،چسباندن یک جدول بر روی درب اتاق کودک است که میتواند هر ستون به بخشی از تمیزکاری اتاقش مربوط باشد.

و هنگامی که هر کاری را تکمیل کرد برچسبی در ستون قرار دهید. و به او قول دهید به طور مثال هر 15 برچسب اورا به باغ وحش یا یک تجربه سرگرم کننده ببرید . اینکار باعث افزایش انگیزه کودک و گذراندن زمان بیشتری با او میشود.

3- اجازه دهید کودکانتان رنگ اتاقشان را انتخاب کنند!

ایجاد حس غرور و انتخاب در کودکان یک راه آسان برای کمک به تقویت حس مسئولیت پذیری است.شما میتوانید با اجازه بدهید که فرزندتان خودش اتاقش را تزئین کند . از انتخاب یک رنگ روشن برای برای وسائل بزرگ اتاقش تا مرتب سازی مجدد مبلمان اتاق میتواند فرایند جالبی برای هردوی شما باشد.

4-تمیز کردن را سرگرم کننده کنید!

چه کسی گفت تمیزکردن باید خسته کننده باشد؟ تمیز کردن اتاق را با کاری که برای کودکتان سرگرم کننده است ،هیجان انگیز کنید.

آیا دخترتان دوس دارن که اهنگ بخواند یا برقصد؟ برخی از موسیقی های پرطرفدار و موردعلاقه اش را هنگام تمیز کردن بگذارید.

آیا پسر شما حیوانات را دوست دارد؟یک بازی باورنکردنی انجام دهید .به او بگویید حیوانات از باغ وحش فرار کرده اند و ماموریت برگرداندن حیوانات به قفس هایشان را انجام دهید!

5- کم کردن اسباب بازی ها و بخشیدن آنها

کارشناسان آموزش والدین Kaboose   خاطر نشان میکندد که :”وسیله های اضافی زمان تمیز کردن را طولانی تر میکند و بچه ها دلسرد میشوند!”

از هرگونه اسباب بازی هایی که کودکتان در شیش ماه گذشته استفاده نکرده است خلاص شوید. میتوانید این اسباب بازی های یا کتاب ها را به موسسه های خیریه و یا کلیسا و … تحویل دهید.

6-قانون یکی در برابر یکی ایجاد کنید.

برای جلوگیری از انباشتگی وسائل یک قانون برای کودک خود بگذارید:

با هر لباس یا اسباب بازی جدید که میخرید باید دست از یک لباس یا اسباب بازی قدیمی بکشد!

این به کودکان درس مهمی برای مصرف میدهد.شاید دختر شما از خرید باربی جدید منصرف شود زیرا در اینصورت باید از دست عروسکی که الان در اختیار دارد خلاص شود و در نهایت فرزندان مرتب بودن را یاد میگیرند.

7- یک مثال خوب برایش بزنید!

به یاد داشته باید که بچه ها به عنوان الگو به شما نگاه میکنند و اغلب عادت های بد شما که حتی نمیدانید وجود دارند را انجام میدهند.اطمینان حاصل کنید که بچه ها از بهترین عادت های شما پیروی کنند ، پس بهتر است اتاق خودتان و بقیه خانه را تمیز نگه دارید.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان