چرا کودکان زیر دو سال نباید تلویزیون نگاه کنند؟

برخی از والدین برای آرام کردن کودکشان از ویدئوها یا برنامه های کودک استفاده می کنند تا خودشان به کارهای دیگر خود برسند ، خانه را مرتب کنند یا غذا بپزند. اما پژوهشگران می گویند این نوع ویدئوها برای نوزادان زیر دو سال مناسب نیست و هیچ سودی برای آن ها ندارد و حتی مضر هم می باشد. نوزاد خود را مستقیم جلوی تلویزیون نگذارید و بهتر است اجازه دهید تا نوزاد خودش ، خود را سرگرم کند و با خود بازی کند چون بازی ، فواید رشدی عمیقی دارد.

چرا کودکان زیر دو سال نباید تلویزیون نگاه کنند؟

مغز کودکان زیر دو سال بسیار حساس است چون هنوز سیستم عصبی و اندازه مغز آنها کاملا رشد نکرده است. به دلیل این حساسیت ، کودکان باید محرک های تعاملی زیادی داشته باشند که اصولا این ویدئوها این خاصیت را ندارند. دو سال کامل طول می کشد تا مغز کودکان به نقطه ای از رشد برسد که بفهمند تصاویر و محرکه هایی که در تلویزیون می بینند معادل هایی در دنیای واقعی دارند. به این دلیل ، کودکان تا سن 2 سالگی از دنیای واقعی درس بهتری می گیرند تا دنیای تلویزیون چون آن ها را از یادگیری بسیاری مهارت ها بازمی دارد اما نقش والدین به خصوص مادر در این مورد بسیار مهم است در صورتی که کودکان روزانه مدت زمان بیشتری را با مادر و برقراری ارتباط رفتاری و گفتاری با وی بگذرانند تحت تاثیر تلویزیون قرار نمی گیرند و توانایی هایشان نیز بیشتر رشد می کند.

راهکارهایی برای جلوگیری از تماشای تلویزیون :

1_ حتما والدین باید ساعتی از روز را با کودک خود بازی کنند تا به بهترین شکل ، اوقات فراغتش را پر کنند.

2_ خودتان الگوی مناسبی برای کودکتان باشید درست و به موقع از تلویزیون استفاده کنید. اگر تلویزیون در طول روز و بدون هدف در خانه روشن باشد ، به کودک نیز باید حق داد که به سمت آن کشیده شود.

3_ تماشای برنامه های تلویزیونی را محدود کنید توجه داشته باشید که تلویزیون را نباید دراتاق خواب کودکان قرار داد. قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب ایده ی جالبی نیست و تاثیرات منفی زیادی دارد.

4_ برای تماشای تلویزیون توسط کودکان قوانین محکمی وضع کنیم و بیشتر مراقب آن ها باشیم.

5_  تا چند ماهگی تماشای تلویزیون برای چشم نوزاد مضر می باشد.

پژوهشگران با مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان تا قبل از دو سالگی از‌ آن‌چه روی نمایشگر تلویزیون اتفاق می‌افتد چیزی نمی فهمند و از زمانی که بتوانند آن را درک کنند ،‌ یعنی بعد از 2 سالگی ، تلویزیون می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد ، اما تا قبل از آن ، تنها یک ابزار هیپنوتیزم‌کننده می باشد.

امکان دارد تماشای تلویزیون در شب باعث شود که کودک زودتر بخوابد ، اما هزینه‌ای که برای این فایده در بلندمدت خواهید پرداخت ، خواب بی‌نظم و آشفته در آینده است.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان