چرخ و فلک

 

چرخ و فلک یک نوع بازی سرگرمی است که شامل پلتفرم مدور به همراه صندلی هایی برای نشستن می باشد. صندلی های چرخ و فلک معمولا به شکل اسب ، زرافه یا حیوانات دیگر است که بوسیله چرخ دنده هایی به حرکت در می آیند . 

چرخ و فلک افقی در پارک‌ها و شهرهای بازی مورد استفاده کودکان قرار می‌گیرد. این وسیله دارای انواع مختلفی است. نوع ساده آن دارای تعدادی صندلی جهت نشستن کودکان است و با نیروی خود آنان می‌چرخد و نوع دیگر، مری گو راند، آن دارای صندلی‌هایی به شکل اسب ، زرافه و پونی و یا ماشین و هواپیما بوده، با نیروی برق حرکت می‌کند.

چرخ و فلک مدرن از برخی سنت های اروپا و خاورمیانه پدید آمد. شوالیه ها تا زمانی که توپ هایشان را از یک سمت به سمت دیگر پرتاب کنند ، با اسب هایشان به دور یک دایره می تاختند ، فعالیتی که به مهارت عالی و سوارکاری نیاز داشت. این بازی در زمان جنگ های صلیبی از سنت های روم شرقی و اعراب به اروپا معرفی شد. این شیوه جدید اساسا مکانیسم آموزش سواره نظام بود و آنها را برای مبارزه واقعی آماده می کرد . در قرن 17 ام ، توپ ها حذف شدند و به جای آن سوارکاران از نیزه های حلقه ای کوچک که از بالا آویزان بودند استفاده کردند. این بازی به وسیله روستاییان شروع شد و چرخ و فلک به زودی به سراسر اروپا معرفی گردید.

در اواسط قرن نوزدهم ، پلتفرم چرخ و فلک توسعه یافت، حیوانات و ارابه ها به یک ستون مرکزی متصل شده بودند و دور آن می چرخیدند. در این زمان چرخ و فلک محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرد. اولین چرخ و فلک مکانیکی که با قدرت بخار کار می کرد توسط توماس برادشو در سال 1861 اختراع شد. پس از آن فردریک سویج شروع به ساخت ماشین آلات کشاورزی کرد و به سرعت به یک مبتکر در این زمینه تبدیل شد. ماشین آلات سویج به سراسر جهان صادر گشت. او اولین چرخ و فلک را بوسیله یک سه چرخه ساخت و با استفاده از برخی امکانات دیگر وسیله ای تولید کرد که در آن قایق کوچکی به دور ستونی با حرکت دایره ای می چرخید. در واقع سویج یک نوآوری روی چرخ و فلک های سنتی اعمال کرد . بر روی آنها چرخ دنده و میل لنگ قرار داد و سپس به حیوانات علاوه بر حرکت دایره ای ، حرکت بالا و پایین اعمال کرد. این نوآوری مکانیکی در زمانی حیاتی به وقوع پیوست، زمانی که مردم وقت بیشتری برای تفریح داشتند و مقدار زیادی از پول خود را برای سرگرمی هزینه می کردند.

صنعت چرخ و فلک در آمریکا توسط مهاجرانی از جمله گوستاو دنتزل آلمان و چارلز W.F گسترش یافت. از اواخر قرن نوزدهم چندین سبک برای چرخ و فلک بوجود آمد: سبک جزیره کانوی، سبک فیلادلفیا و … . دوران طلایی چرخ و فلک را اوایل قرن بیستم ، زمانی که چرخ و فلک های بزرگ با حیوانات مختلف و زیبا ساخته شد ، می دانند.

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

Open chat
مشاوره رایگان