مشاوره

چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم ؟

چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم ؟ نوین تویز

برخی روانشناسان براین عقیده اند که حسادت در سنین ۱۵ تا ۱۶ ماهگی درکودکان بروز داده می شود و از سنین ۲ تا ۵ سالگی و دوران بلوغ افرایش پیدا می کند. شاید بتوان گفت که حسادت در میان بچه ها در سالهای سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است چون دراین دوران کودک به طور کامل به والدین خود وابسته است و تمام نیازهای او به ویژه نیازهای عاطفی و روانی توسط آنها تامین می شود و والدین تنها افراد مورد علاقه کودکان هستند.

چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم ؟

حسادت یکی از رایج ترین واکنش هایی است که اغلب در کودکان و نوجوانان مشاهده می شود که علت های گوناگونی دارد. حسادت احساسی طبیعی است که می‌تواند آرام آرام وارد زندگی کودکتان شود اما اگر کودک هر بار آن را تکرار کند و خودش را با بقیه مقایسه کند دچار مشکلاتی خواهد شد. به همین دلیل لازم است به کودکتان بیاموزید که بتواند احساس حسادت خود را کنترل کند. بدین ترتیب نه تنها احساس خوبی خواهد داشت بلکه بهتر می‌تواند با دیگر کودکان ارتباط برقرار کند. اغلب کودکان خردسال بدون سیاست ، حسادت خود را بروز می دهند آنها به طور مستقیم به شما می‌گویند که بطور مثال از نوزاد تازه وارد متنفرند و آشکارا و پنهان به او صدمه می‌زنند اما کودکان بزرگتر ممکن است حسادت خود را پنهان کنند که در این صورت حسادت به شکل دیگری مانند بدرفتاری‌ کردن ابراز می‌شود. برخی رفتارهای والدین موجب به وجود آمدن حس حسادت در کودک می‌شود اشتباهات والدین محرکی قوی برای این موضوع می باشد اما رفتار صحیح شما می تواند حس حسادت را در کودک مهار کند.

راهکارهایی برای درمان حسادت در کودکان :

1_ تبدیل حس حسادت به جاه‌طلبی :  بطور مثال اگر کودکتان به علت این که دوستش معدل بالاتری کسب کرده ، ناراحت است باید او را به سعی و تلاش بیشتری تشویق کنید. وقتی کودک برای کسب موفقیت بیشتر تلاش کند ، دیگر درگیر احساسات منفی‌ خود چون حسادت نخواهد شد.

2_ گوش‌دادن مؤثر به حرف دل کودک : اگر حس حسادتی در او به وجود آمد باید با کودکتان صحبت کنید و علت حسادتش را بیابید.

3_ خواندن داستان‌های قدیمی : داستان‌ها و حکایت‌های قدیمی نکات اخلاقی و پندآمیز فراوانی دارند. این داستان‌ها به‌طور غیرمستقیم ، نتایج اخلاقی کودکتان را معکوس می‌کنند. از این‌ رو حتی اگر درباره‌ی حسادت نکردن و … مستقیما با کودک صحبت نکنید ، او مفاهیم اخلاقی آن داستان یا حکایت را دریافت خواهد کرد.

4_ وجود الگویی شایسته برای کودک : الگوی شایسته‌ ای باشید به طور مثال اگر شما از ویژگی‌های خوب دیگران تعریف و تمجید کنید ، کودکتان نیز از شما یاد می‌گیرد و از حسادت دور می شود.

5_ تأکید بر اهمیت بخشش و مشارکت : در برخی مواقع کودکتان نسبت به کودکان دیگر کینه‌ ی بی‌دلیل دارند. اگر کودکتان چنین مشکلی دارد ، باید به او اهمیت بخشش و مشارکت را گوشزد کنید.

6_ نثار عشق و علاقه به کودک : کودکان به تمام عشق و محبت شما نیازمند می باشند پس با محبت خود می توانید حس های منفی را در او از بین ببرید.

7_ پرهیز از مقایسه : به هیچ عنوان کودک خود را با دیگری مقایسه نکنید چنین اشتباهی اثرات منفی طولانی‌ مدتی بر فرزند شما می‌گذارد.

8_ پرهیز از مقایسه‌ی امور تحصیلی : از مقایسه‌ی نمرات کودکانی دیگر در مدرسه یا میان خواهر و برادرها به‌شدت دوری کنید بدین ترتیب نه تنها باعث تلاش بیشتر فرزند شما نمی‌شود بلکه حس حسادت را در او بیشتر می‌کند.

9_ تشویق نقاط قوت ویژه : هر کودکی توانایی‌ های مخصوص به خود را دارد سعی کنید توانایی های او را پررنگ کنید و او را تشویق کنید.

10_ تقویت رفتارهای مشارکتی : این اقدام یکی از مؤثرترین کارهایی است که می‌توانید در این زمینه انجام بدهید. کودکان را طوری تربیت کنید که همدیگر را حمایت کنند. آنها را به مشارکت ، همکاری و قدر‌دانی کردن از تلاش‌های دیگران تشویق کنید و هدایت کنید تا تکرار این رفتارها در کودک بیشتر شود.