چگونه رفتار بد در کودکان را اصلاح کنیم ؟

علاقه بیش از حد والدین به کودک موجب می‌شود که کودکان رفتارهای نادرستی از خود نشان بدهند. برخی بر این باورند که این رفتار بد در کودکان بخشی از دوران کودکی است و با بزرگ شدن کودک ، خود به‌ خود اصلاح می‌شوند. در واقع مهمترین وظیفه والدین در برابر کودکان خود ، تربيت درست و سالم آنهاست. ترس ، هراس و اضطراب در کودک باعث بدرفتاری آنان می شود.

چگونه رفتار بد در کودکان را اصلاح کنیم ؟

تربیت صحیح و هدفمند کودک توسط والدین با اینکه امری به ظاهر ساده و معمولی تلقی می شود ، اما بدون شک یک هنر و مهارت است که اصولی دقیق دارد و نیازمند دانش و آگاهی خاص خود می باشد. تربیت درست در بدرفتاری کودکان اصول و قواعدی دارد که بسیاری از والدین آن را رعایت نمی کنند و روند تربیتی کودکان خود را به درستی پیش نمی برند که هم کودکان را در مسیر اشتباهی قرار می دهند و هم برای خود آنها سخت و گاهی طاقت فرسا است. وقتي والدين از رفتارهای نادرست کودکانشان درمانده مي شوند و نمي توانند هيچ صفات خوبي در فرزندشان بيابند با وجود آن كه به فرزندشان علاقه دارند آن چنان كنترل خود را از دست مي دهند كه به تدريج حتی صفات مثبت کودکانشان را نیز نمي ببينند. در نتيجه پرخاشگر و خشن تر مي شوند تا بتوانند قدرت را به دست بگيرند. برخي از والدين هم پرخاشگری نمی کنند اما كم كم از لحاظ عاطفي از کودک خود دوری می کنند. هر دو نوع رفتار آنها منفي و عواقب نا خوشایندی دارد. بدرفتاری در کودکان عواقب بد و آزاردهنده ای دارد. بنابراین بهترین مکان برای آموختن و تربیت کودکان در خانه و در سنین ابتدایی می باشد و والدین بهترین کسانی هستند که می‌توانند عواقب بدرفتاری را به کودکان بیاموزند و از بروز این رفتارها جلوگیری کنند. پس در نتیجه والدین باید به خود مسلط باشند تا کودکی درست و سالم تربیت کنند.

راهکارهای اصلاح رفتار بد در کودکان :

1_ از گفتن « نه ، نکن و بس کن » اجتناب کنید : سعی کنید از واژه‌های منفی‌ای که ممکن است کودکتان با شنیدن آنها احساس شکست‌ کند ، اجتناب کنید.

2_ تجزیه و تحلیل کنید : در صورت بروز بدخلقی در کودکتان تلاش کنید که با ایجاد تغییرات مناسب به آرام کردن کودک خود ، کمک کنید.

3_ ارتباط چشمی برقرار کنید : والدینی که با کودکانشان ارتباط چشمی برقرار می‌کنند بر آنها تاثیر بیشتری خواهند گذاشت.

4_ به کودک زمان بدهید : اگر کودکتان رفتار نامناسبی داشت ، به سرعت از او نخواهید که رفتارش را متوقف کند و به او زمان بدهید.

5_ به کودک اجازه‌ی انتخاب بدهید : به جای صحبت کردن برای کودک درباره‌ی اینکه چرا نباید این‌ رفتار را انجام دهد ، به او حق انتخاب بدهید بطور مثال به جای اینکه از او بخواهید به رختخوابش برود ، به او اجازه‌ی انتخاب بدهید ؛ از او بپرسید « دوست داری اول مسواک بزنی یا لباس خوابتو بپوشی ؟ »

6_ بازی بسازید : بسیاری از فعالیت‌های تکراری و روزمره سبب پرخاشگری و بدخلقی در کودک می شود برای آن که این فعالیت‌ها را برای او لذت‌بخش کنید بطور مثال برای او اسباب‌بازی‌های مخصوص حمام را تهیه کنید.

7_ یک الگوی خوب باشید : یکی از بهترین راه‌ حل هایی که خطا هم ندارد ، این است که برای کودکتان در نقش یک الگوی خوب عمل کنید.

8_ او را از محرک‌ها دور نگه دارید : اغلب برای کودکان کم سن ، غذا و خواب محرک‌های شایع هستند ، بنابراین مطمئن شوید که فرزندتان به‌خوبی غذا می‌خورد و شب‌ها نیز خوب می‌خوابد.

9_ کنترلتان را از دست ندهید : گاهی اوقات فرزندتان بسیار غیرقابل تحمل می شود و اذیت می کند و کنترل او سخت می شود ، در این شرایط مهم است که شما کنترلتان را از دست ندهید ، چون این رفتار همان چیزی است که کودک را وادار خواهد کرد که کارش را به مدت طولانی ادامه دهد.

10_ با او همدل باشید : هنگامی که کودکتان در حال بدخلقی است ، می‌توانید دلسوزانه با او صحبت کنید و او را از این رفتار دور کنید.

 

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان