6 دلیل بی اشتهایی صبحگاهی کودکان

صبحانه، مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در طول روز است و نادیده گرفتن آن می‌تواند باعث مشکلات گوارشی، افزایش وزن و عدم تمرکز کافی در اینده کودکان شود. بی اشتهایی صبحگاهی کودکان دلایل متفاوتی دارد. در اینجا فقط چند دلیل برای اینکه بچه ها ممکن است از صبحانه خود بگذرند را بیان میکنیم:

دلیل 1. کودک شما یک فرد اهل صبحانه نیست!

بعضی از مردم به طور طبیعی اوایل روز گرسنه نیستند. آنها قبل از غذا خوردن به یک یا دو ساعت زمان نیاز دارند. اگر کودک شما اینگونه باشد، تلاش برای صرف صبحانه ای سالم با او می تواند یک مبارزه در طول عمر شما باشد.

دلیل 2. کودک شما خواب کافی نداشته است!

خوردن به ندرت یک اولویت بزرگ برای بچه هایی است که در هر لحظه از روز با یک میلیون چیز دیگر مشغول هستند. اما اگر یک کودک صبح احساس خستگی کند، خوردن غذا ممکن است کاملا فراموش شود و کودک شما ان را انجام ندهد. گاهی بچه‌ها به علت دیر خوابیدن در هنگام شب، خستگی و یا خواب‌آلودگی، اشتهایی به خوردن صبحانه از خود نشان نمی‌دهند؛ بهتر است به جای اصرار و پافشاری، چند دقیقه‌ای قبل از دادن غذا، بچه را به غذا خوردن فرا خوانده و با شستن دست و روی او و برطرف کردن خستگی‌اش، اقدام به غذا دادن کنید.

دلیل 3. شام خوردن در اخر شب!

در کشورهایی که غذای شب دیر صرف میشود،شام خوردن در این زمان امری بسیار عادی است و صبحانه یک امر بسیار کوچک است. به عنوان مثال، در اسپانیا ، شام به ندرت قبل از 8-9 شب اتفاق می افتد و صبحانه برای بچه ها به طور معمول شامل چند کوکی خشک یا کراکر و شیر است.

◊ بی اشتهایی صبحگاهی کودکان ◊
دلیل 4. عجله کردن صبح به استرس می افزاید!

هرچه بیشتر از بچه ها بخواهیم عجله بکنند، آنها کند تر به نظر می آیند، درست است؟ همین امر می تواند درباره خوردن صبحانه اتفاق بیافتد. اگر بچه ها عجله دارند و فشار می آورند، ممکن است با خوردن کمتر و کندتر، مقاومت خود را نشان بدهند.

 

دلیل 5. سبک نادرست زندگی!

یکی از علل شایع بی اشتهایی کودک ان در وعده صبحانه ، سبک نادرست زندگی خانواده های امروزی است.یعنی زمان بندی بد برای خوابیدن در شب و بیدارشدن انها باعث میشود کودک، صبحانه نخورد و روز خود را با وعده دوم غدایی در روز شروع کند.

 

دلیل6. اشتباهات تربیتی والدین!

دلیل دیگر بی اشتهایی صبحگاهی کودکان امروزی در واقع لجبازی کودکان و اشتباهات تربیتی والدین است که موجب می شود کودک صبحانه نخورده روز خود را شروع کنند و کم کم به بی اشتهایی صبحگاهی مبتلا شود. برای برخی کودکان ، صبحانه بی اهمیت ترین غذای روز است ؛ آن ها عجله دارند و خسته هستند. الان هنوز گرسنه نیستند. این عادتی است که محققان پزشکی می گویند اگر تا بزرگسالی ادامه یابد، می توانند مشکلات سلامتی جدی را ایجاد کند با این حال، بسیاری از کودکان وقتی که بزرگ تر می شوند صبحانه می خورند. آغاز حس استقلال‌طلبی در سنین دوم و سوم زندگی موجب بروز واکنش‌های منفی می‌شود. مثلاً کودک در قبال وادار نمودن اجباری به خوردن ماده‌ی غذایی خاص یا انجام عملی مشخص، سرپیچی میکند و به حرف والدین خود گوش نمیدهد. برعکس منع کردن شما از خوردن ماده‌ای و یا انجام کار و عمل معینی او را حریص‌تر به خوردن آن غذا یا انجام عملی که او را از ان منع کرده اید ، می‌نماید.

 

تا به حال به این فکر کرده اید که کودکان که صبحانه خود را از دست میدهند بیشتر احتمال دارد به چاقی مبتلا شوند؟

مطالعه نشان می دهد که شیوه زندگی غیر فعال آنها همچنین می تواند نقش کلیدی داشته باشد. ساندراک گفت: این تحقیق باید به والدین مربوط شود، زیرا آنها کودکان خود را در معرض خطر اضافه وزن قرار می دهند مگر اینکه مطمئن شوند که قبل از خروج از خانه صبحانه بخورند و همچنین خطر ابتلا به ناتوانی و غیرفعال بودن را افزایش دهند. این نگرانی بزرگی است که 32 درصد از والدین این کار را انجام نمی دهند، به ویژه همانطور که قبلا می دانیم توانایی کودکان برای یادگیری در هنگام غروب زمانی که صبحانه نخورده باشند بدتر می شود. پروفسور میچ بلر از دانشکده سلطنتی کودکان و سلامت میگوید:

این یکی دیگر از مطالعات است که نیاز به برنامه غذایی منظم را تقویت می کند. ما می دانیم که کودکان رفتار خود را در والدین خود مدل می کنند و الگو قرار میدهند و اگر والدین فرزندان در این مطالعه عادت های مشابه داشته باشد نباید از فرزندان انتظار رفتار متغیری داشت. چگونه برای کمک به بچه ها صبحانه بخوریم؟ تنظیم برنامه ی مرتب برای صبحانه: مثل هر وعده غذایی دیگر، کلید این کار این است که از اجبار و کنترل کردن اینکه آنها چه مقدار غذا میخورند ،دوری کنیم. بهترین راه برای کمک به بچه ها برای خورد صبحانه تنظیم برنامه است.

صبحانه کودکان را تزئین کنید!

یکی از راه های جلوگیری از بی اشتهایی صبحگاهی کودکان، تزئین صبحانه کودک است. اما صبحانه تنها یکی از 4 تا 6 فرصت غذائی است که کودک شما روزانه باید داشته باشد. سعی کنید وعده های صبحانه کودک را خلاقانه تزئین کنید تا انها را مشتاق به وعده صبحانه کنید. دقت کنید که کودکتان چه چیزی دوست دارد که برای صبحانه بخورد؟ بدین ترتیب میتوان انها را برای هر وعده صبحانه تشویق کرد. دقت کنید که آنها به اندازه کافی به خواب می روند:
کودکان نوپا نیاز به 11 تا 14 ساعت خواب دارند، پیش دبستانی 10 تا 13 ساعت و کودکان مدرسه 9 تا 11 ساعت!
زمان بندی آخرین وعده غذایی روز، چه شام ​​و چه در زمان خواب است بسیار مهم است. آیا خیلی نزدیک به خوابیدن کودک است؟ آیا می توان آن را کمی پیش از آن برنامه ریزی کرد.

◊ بی اشتهایی صبحگاهی کودکان ◊

افزودن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مشاوره رایگان